Nadajemy.pl
Moje Społeczności
Zarejestruj się
SERWISKOMPUTEROWY.NADAJEMY.PL - Serwis komputerowy
Polecane
Kategoria: Nowinki
Telewizja na kartę HD - 12 kanałów High Definition

Telewizja na kartę wprowadza kolejną rewolucję na rynku. Po raz pierwszy w Polsce dostęp do kanałów 12 kanałów HD możliwy będzie bez podpisywania długich umów z operatorem. Na rynku pojawi się także nowy dekoder HD z funkcją PVR-Ready, który wykorzystany będzie m.in. do multiroomu w telewizji "n" od września 2010 roku.

Telewizja na kartę wprowadza kolejną rewolucję na rynku. Po raz pierwszy w Polsce dostęp do kanałów 12 kanałów HD możliwy będzie bez podpisywania długich umów z operatorem. Na rynku pojawi się także nowy dekoder HD z funkcją PVR-Ready, który wykorzystany będzie m.in. do multiroomu w telewizji "n" od września 2010 roku.
Odświeżona Telewizja na kartę HD to oferta 35 kanałów telewizyjnych (w tym 12 w jakości HD) dostępnych bez umowy, bez abonamentu, na zasadzie doładowania - tak prosto jak telefon na kartę. Nowa oferta Telewizji na kartę w sprzedaży pojawiła się w piątek - 21 maja 2010 roku. W ofercie pojawiły się dwa nowe pakiety programowe: Domowy HD oraz Domowy HD Premium.

Dekoder Tnk Hd

W skład Pakietu Domowego HD wchodzi 25 kanałów telewizyjnych (w tym dwóch TVN HD i TVN HD+1 nadawanych w jakości HD). W pakiecie znaleźć można także: TVN, TVP 1, TVP 2, TV 4, TVN 7, Wojna i Pokój, AXN, Kino Polska, Disney Channel, Disney XD, Da Vinci Learnig, nSport, Eurosport, TVP Sport, Eska TV, TVN 24, TVP Info, TVN Turbo, TVN Meteo, CNBC Biznes, religia.tv i Discovery Channel. Koszt Pakietu Domowego HD to 19,90 zł.

Nowością na rynku jest Pakiet Domowy HD Premium, w skład którego wchodzi 10 kanałów w jakości HD: TVP HD, nSport HD, Eurosport HD, MGM HD, Animal Planet HD, Discovery Showcase HD, Nat Geo Wild HD, MTVN HD, Filmbox HD, BBC HD. Koszt Pakiet Domowy HD Premium - 19,90 zł

Ponadto użytkownik na telewizji na kartę uzyskuje dostęp do setek kanałów FTA (m.in. TVP Polonia, TVP Kultura, TV Silesia, Edusat, TV Puls, TV Biznes, VIVA, 4FunTV i wiele, wiele innych), oraz (w granicach zasięgu), kanałów nadawanych za pośrednictwem cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T (m.in. Telewizja Polsat).

Nowy dekoder - aktywacja przez SMS i funkcja PVR-Ready
Ważnym elementem oferty telewizji na kartę jest nowoczesny dekoder HD wyposażony w zaawansowane EPG, dostęp do nPortalu oraz setek stacji radiowych za pośrednictwem nRadio czy wbudowany dekoder DVB-T, pozwalający na odbiór programów naziemnej telewizji cyfrowej bez żadnych dodatkowych urządzeń. Dekoder jest również przystosowany do przygotowanej na wrzesień br. premiery usługi multiroom.

Nowy dekoder wyposażony jest również w funkcję PVR-Ready, której start ma nastąpić 1 września br., umożliwi ona nagrywanie programów telewizyjnych na zewnętrzny twardy dysk podłączony do dekodera za pośrednictwem złącza USB.

Dekoder pracować będzie ze wszystkimi modelami twardych dysków dostępnych na polskim rynku, prawdopodobnie także z Pendrive. Nowa funkcja mogła by być prawdziwą rewolucją, gdyby nie fakt że nagrywany materiał, będzie szyfrowany i możliwy do odtworzenia tylko na dekoderze który go nagrał. Także dysk z momencie preparowania do użytkowania, będzie parowany z danym dekoderem. Co spowoduje że nie będzie możliwość przeniesienia filmu do kolegi, który nawet posiadałby identyczny dekoder. Można rzecz że dziwnymi ścieżkami chadzają, pomysły obrońców praw autorskich.

Dekoder sprzedawany będzie na własność, a jego sugerowana cena detaliczna to 299 złotych. Nowy będzie również system aktywacyjny telewizji na kartę HD. Aktywacja zestawu odbywa się przy pomocy wiadomości SMS z numerem karty wysłanego pod specjalny numer.

Telewizja na kartę HD w sprzedaży
Sieć dystrybucyjna telewizji na kartę HD obejmować będzie swoim zasięgiem teren całej Polski, w jej skład wejdą zarówno punkty sprzedaży telewizji nowej generacji n oraz punkty specjalizujące się w sprzedaży sprzętu związanego z usługami cyfrowej telewizji satelitarnej.

Przedsprzedaż telewizji na kartę HD zaczął się już 21 maja 2010 roku. Koszt trzymiesięcznego zestawu startowego telewizji na kartę HD umożliwiającego dostęp zarówno od Pakietu Domowego HD jak i Pakietu Domowego HD Premium wynosi 99 złotych, a koszt całego zestawu - łącznie z dekoderem to 398 złotych. Komercyjny start projektu - wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami - nastąpi 1 września 2010 roku.

Telewizja na kartę HD a konkurencja
Wiele osób zauważa że TNK HD jest bardzo konkurencyjna, ale także w postaci wewnętrznej konkurencji w stosunku do telewizji "N". Choć z pewnością TNK HD ma odebrać klientów Cyfrowemu Polsatowi którego właśnie popularny abonament wynosi właśnie w okolicach 37 zł, a brak w nim kanałów HD.

W opinii obserwatorów, nowa telewizja powinna przynieść więcej zaleta, bo aby nie tworzyć wewnętrznej konkurencji, koncern ITI będzie musiał zwiększyć atrakcyjność swojego głównego kanału, jakim jest telewizja "N".

Multiroom kontra Split uprawnień
Niestety TNK HD działa w zupełnie innym systemie uprawnień niż wcześniej znana TNK. Nowa telewizja HD ma parowane dekodery z karta kliencką, podobnie jak w "N", co uniemożliwia samodzielną budowę multiroomu w postaci urządzeń do podziału uprawnień. Pociąga to za sobą fakt że zmuszeni jesteśmy do korzystania z dekoderów dedykowanych i dostarczanych przez samą TNK. Czyli nie skorzystamy z posiadanych wcześniej dekoderów. Myślę że to właśnie będzie głowny czynnik który powstrzyma lawinowe przejście klientów innych platform cyfrowych na TNK HD, mimo pewnych niezaprzeczalnych zalet.

Jednoczenie mówi się, że przedstawiony, nowy dekoder, będzie elementem nowego systemu multiroom w telewizji "N" który ma pojawić się we wrześniu br. Nowy biały dekoder ma być podrzędnym (slave) dekoderem, który w tandemie z turbodekoderem stworzy system multiroom-u. Medium łączącym ma być sieć LAN, służąca do przesyłania uprawnień, ale także strumienia video. Dekoder slave, ma także sterować funkcjami nagrywania w turbodekoderze, dając możliwośc nagrywania odtwarzania nagranego materiału w drugim pokoju.

Prawdopodobnym jest, że klienci TNK HD, jednocześnie posiadający TV "N", będą mogli zmieniać abonament "N" z multiroom na TNK HD i odwrotnie.

Pożyjemy zobaczymy.

dodany przez: sebciu0 (3.75)Ocena artykułu: 2.50 
Liczba ocen: 1
Odsłon: 2319
więcej w kategorii: Nowinki  |  Ogłoszenia Gdańsk

Tagi opisujace artykuł:


Komentarze (0)
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy.


Zaloguj się aby dodać komentarz. Zarejestruj się jeżeli nie posiadasz jeszcze konta.